FAQ

Najczęsciej zadawane pytania

Pracodawcy i HR

Jak założyć konto dla firmy?

W Nais każdy może założyć konto dla swojego zespołu. Możesz założyć samodzielnie tutaj: app.nais.pl/#/register Wystarczy, że podasz swój e-mail, imię i nazwisko oraz NIP firmy, w której pracujesz. Gdy zaakceptujesz regulamin Nais, twoje konto będzie gotowe, od tej chwili możesz zapraszać do Nais członków swojego zespołu.

Jak zaprosić na platformę pracowników?

Możesz samodzielnie zaprosić do Nais swój zespół. W bocznym menu, widocznym dla pracodawcy, znajdziesz zakładkę „pracownicy”. Możesz skorzystać z przycisku „dodaj pracownika”, podać jego dane. Po kliknięciu w przycisk „zapisz”, zaproszenie z linkiem aktywacyjnym zostanie wysłane mailem oraz sms-em do członka zespołu.

Czy można włączyć dotychczasowe benefity istniejące w firmie na platformie Nais?

Nais jest programem, który pozwala wygodnie zarządzać wszystkimi benefitami stosowanymi w firmie. Możemy opublikować każdą ofertę, z której dzisiaj korzysta twój zespół. Będzie ona dostępna tylko dla twojej firmy. Skontaktuj się z nami, wysyłając email na dziendobry@nais.pl, ustalimy potrzebne szczegóły.

Dlaczego oferty Nais są atrakcyjne dla pracodawcy?

Nais to kompleksowa platforma do nagradzania i motywowania całych zespołów i pojedynczych pracowników. Oferty dostępne w Nais pozwalają pracodawcy finansować benefity w zakresie prywatnej opieki medycznej, sportu i kultury pozostawiając pracownikom wybór sposobu korzystania z tych usług. Zespołom i pojedynczym pracownikom oferujemy także niesamowite przeżycia, które mogą być współfinansowane przez firmę. To wielokrotnie propozycje w cenach atrakcyjniejszych niż rynkowe. Nasi partnerzy (dostawcy) współpracują z nami, oferując pracodawcom limitowane oferty dla ich pracowników.

Czy firma może zbierać elektronicznie deklaracje ZFŚŚ lub inne dokumenty i zgody za pomocą Nais?

Naszym celem jest automatyzacja procesów w HR, zawsze zgodnie z przepisami prawa. Nais umożliwia zbieranie deklaracji o wysokości dochodów od pracowników, którzy chcą przystąpić do ZFŚS. Pracodawca może udostępniać pracownikom stosowne dokumenty, formularze, regulaminy obowiązujące w firmie oraz zbierać oświadczenia i zgody wtedy, gdy prawo dopuszcza formę elektroniczną.

Jak stworzyć grupę pracowników?

Możesz samodzielnie utworzyć dowolną grupę w ramach twojego zespołu. W bocznym menu, widocznym dla pracodawcy, znajdziesz zakładkę „grupy”. Po wejściu w nią, kliknij w przycisk „utwórz grupę”, nazwij ją w miejscu przeznaczonym na nazwę, np. “Biegacze”. System poprosi cię o ustalenie administratora grupy, wybierz jego nazwisko z listy pracowników. Następnie zaproś do grupy pracowników, klikając w ich nazwiska. Masz już grupę, jej opiekuna i członków. Możesz przyznawać dodatkowe bonusy i nagrody.

Jakie rodzaje grup pracowników można stworzyć na platformie?

Pracowników, których już zaprosiłeś do Nais i którzy to zaproszenie przyjęli i skonfigurowali swoje konta, możesz łączyć w dowolne grupy. Ilość grup zależy tylko od waszych potrzeb. Jeden pracownik może należeć do wielu grup jednocześnie. W grupy możesz łączyć pracowników na tym samym poziomie stanowisk, podzielających takie samo hobby, pracujących dodatkowo na rzecz tego samego projektu, itp.

Jakie są rodzaje bonusów na platformie?

Możesz wybrać bonus spośród następujących:
Zwykły – gdy go przydzielisz pracownikowi, koszt po stronie firmy i jednocześnie przychód po stronie pracownika powstanie wówczas, gdy pracownik opłaci tymi środkami wybraną przez siebie usługę. Do tego momentu, pracodawca pozostaje właścicielem pieniędzy i może nimi dysponować wg swojego uznania.
ZFŚS – gdy chcesz przyznać pracownikowi środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
Nagroda – jak sama nazwa wskazuje, to nagroda, którą zdecydowałeś się przyznać pracownikowi. Z chwilą przyznania mu tych środków, jedynie on może nimi dysponować (w przeciwieństwie do bonusu zwykłego”.
Jednorazowy – gdy chcesz go przyznać pracownikowi lub grupie pracowników tylko jeden raz.
Comiesięczny – gdy chcesz go skonfigurować jako bonus powtarzalny, przyznawany pracownikom każdego miesiąca aż do odwołania.
Grupowy – to budżet, który możesz oddać w zarządzanie managerowi zespołu. W ramach tej kwoty będzie on mógł samodzielnie przyznawać nagrody swoim pracownikom.

Czy można nagradzać jednorazowo?

Nais jest programem bardzo elastycznym. Możesz za jego pomocą nagradzać pracownika tak często jak chcesz – także tylko jeden raz.

Czy trzeba płacić abonament miesięczny?

Nais, w wersji basic, jest programem całkiem bezpłatnym dla pracodawcy. Kosztują jedynie usługi dodatkowe, jeśli pracodawca się na nie zdecyduje.

Jak przyznać bonus pracownikowi?

Możesz samodzielnie przyznać bonus pracownikowi w dowolnym momencie i w dowolnej wysokości. W menu bocznym, widocznym dla pracodawcy, znajdziesz zakładkę „bonusy”. Kliknij w przycisk „utwórz bonus”, wybierz jego rodzaj (z dostępnej listy), określ jego wysokość, a następnie wybierz pracownika (lub grupę pracowników), któremu chcesz go przyznać. Nie zapomnij wypełnić pola „nazwa bonusu” – to twoja wiadomość dla pracownika. Pracownik dostanie powiadomienie, że dostał od Ciebie nagrodę, bonus będzie widoczny także na jego koncie w Nais.

Czy pracownik może dopłacić swoje środki?

Każdy użytkownik Nais może dopłacić za dowolną usługę swoje prywatne pieniądze. Może to zrobić w procesie zakupu, przez PayU. Może też wpłacić na swoje konto w Nais dowolną sumę i korzystać z niej wygodnie, kiedy chce.

Jak przyznać bonus grupie pracowników?

Możesz samodzielnie przyznać bonus dowolnej grupie pracowników, o ile wcześniej utworzyłeś ją w Nais. W menu bocznym, widocznym dla pracodawcy, znajdziesz zakładkę „bonusy”. Kliknij w „utwórz bonus” skonfiguruj go i wybierz grupę pracowników, której chcesz go przyznać. Kliknij „zapisz” – pracownicy otrzymają maila z informacją o przyznanym bonusie.

Jak przydzielić bonus managerowi zespołu, żeby nagrodził swoich pracowników?

Możesz samodzielnie przydzielić managerowi zespołu budżet, którym on samodzielnie zarządza, przyznając nagrody swoim pracownikom i/lub robiąc zakupy w Nais dla całego zespołu. W menu bocznym, widocznym dla pracodawcy, znajdziesz zakładkę „bonusy”. Kliknij w „utwórz bonus” i wybierz „bonus grupowy”. Określ w formularzu jego wysokość, zapisz go, a następnie wybierz z listy pracowników osobę, której chcesz go powierzyć. Opiekun budżetu będzie widział w zakładce „rozliczenia” wysokość przyznanego budżetu jako „bonus grupowy”.

Jak dokonać zakupu oferty dla grupy pracowników?

Może to zrobić osoba, której administrator Nais przyznał budżet na takie zakupy w formie bonusu grupowego. W procesie zakupu, ta osoba będzie mogła wybrać rodzaj środków (bonus grupowy), którymi będzie mogła opłacić usługę dla grupy osób.

Czy można na platformie obsłużyć środki z budżetu ZFŚS?

Platforma Nais zapewnia bezpieczną i zgodną z prawem oraz regulaminem firmy obsługę Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Jak założyć progi dla grup korzystających z ZFŚS?

Możesz samodzielnie określić progi dochodowe dla pracowników korzystających z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W menu bocznym, widocznym dla pracodawcy, znajdziesz zakładkę ZFŚS. W pierwszej kolejności wgraj do systemu regulamin ZFŚS obowiązujący w twojej firmie. W kroku drugim system poprosi cię o określenie progów zgodnie z wymaganiami regulaminu. Zaproś pracowników do złożenia deklaracji.

Czy firma może zapłacić środkami zgromadzonymi w Nais za wyjście integracyjne?

Tak, firma może opłacić środkami zgromadzonymi w Nais wyjście integracyjne zespołu. Takie wyjście musi zostać zrealizowane u jednego z partnerów Nais. Opłaty może dokonać osoba, której został powierzony bonus grupowy, czyli budżet, którym może dysponować w imieniu firmy.

Czy są dostępne raporty wykorzystania środków z budżetu firmy?

Raport z wykorzystania środków firmowych jest dostępny na platformie on-line w zakładce „rozliczenia firmy”. Możesz go pobrać samodzielnie w dowolnym momencie.

Jak pobrać raport?

Każdy raport dostępny w Nais możesz pobrać samodzielnie. W menu bocznym, widocznym dla pracodawcy, znajdziesz zakładkę „rozliczenia firmy”. Zdefiniuj okres, który chcesz objąć raportem i kliknij w „pobierz raport”. Dokument w formacie .xls znajdziesz w pobranych dokumentach.

Jaka jest minimalna wartość przyznanych środków na bonusy?

Nais jest bardzo elastyczny. Nie ma takiej wartości. Wyłącznie od decyzji pracodawcy zależy wysokość bonusu przyznanego pracownikowi w Nais. Każdy bonus powinien być uprzednio opłacony.

Co to znaczy model depozytowy?

Pracujemy w modelu depozytowym, co oznacza, że wszystkie bonusy na rzecz pracowników są przedpłacone przez firmę. Aż do momentu wydania tych środków na konkretną usługę, właścicielem środków pozostaje firma i to ona może zadysponować nimi swobodnie wg swojej woli.

Jak firma ma się rozliczyć z Nais?

Każda wpłata środków do Nais jest udokumentowana notą księgową. W każdym momencie firma może zażądać zwrotu środków zdeponowanych w Nais na rzecz pracowników. Taka wypłata także udokumentowana jest notą księgową. Za usługi dodatkowe Nais wystawia fakturę VAT dla firmy, zgodnie z umową.

Kto wystawia pracownikowi PIT za bonusy przyznane za pomocą Nais?

Bonusy przyznane (i wykorzystane) w Nais są przychodem pracownika i podlegają opłatom podatkowym i ZUS (zgodnie z przepisami prawa). PIT wystawia pracownikowi zawsze pracodawca.

Co to jest funkcja Integracja?

Funkcja Integracja umożliwia przyznanie środków grupie pracowników z przeznaczeniem na aktywności integracyjne dla wybranego zespołu. Może to być wspólne wyjście na kręgle, albo kupno pizzy dla zespołu ze środków integracyjnych.

Jak przyznać środki na Integrację?

Możesz przyznać środki na Integrację dowolnej grupie pracowników. Jeżeli jeszcze nie masz w Nais utworzonych żadnych grup, najpierw załóż grupę. W bocznym menu, widocznym dla pracodawcy, znajdziesz zakładkę „Grupy”. Po wejściu w nią, kliknij w przycisk „Utwórz grupę”, nazwij ją w miejscu przeznaczonym na nazwę, np. “Biegacze”.  Następnie wybierz z menu bocznego zakładkę „Integracja” i „Utwórz integrację”.  Podaj Wybierz konto, z którego chcesz przeznaczyć środki, wpisz kwotę, określ czy ma to być integracja jednorazowa, czy comiesięczna. Możesz też wybrać dokładną datę i godzinę, kiedy środki mają zostać przekazane. Zostaniesz poproszony o wpisanie kilku słów informacji do opiekuna grupy. Jeszcze tylko wybierz grupę lub kilka grup, którym przyznajesz środki i gotowe. Przejdź do „Katalogu ofert” i wybierz z kategorii „Integracja zespołu” ofertę, którą chcesz kupić dla Twojego zespołu.

Komu można przyznać środki na Integrację?

Możesz przyznać środki na integrację dowolnej grupie pracowników, zarówno takiej, którą utworzyłeś już wcześniej w Nais, albo stworzyć dedykowaną grupę osób na potrzeby tej konkretnej integracji.

Czy mogę przelać środki na konto integracyjne?

Nie można przelać środków na konto integracyjne. Środki na koncie integracyjnym pojawiają się dopiero u opiekuna grupy, któremu je przyznano np. z konta firmowego.

Do kiedy zespól może wykorzystać środki przyznane na Integrację?

Środki z konta integracyjnego można wykorzystać w terminie ustalonym z Pracodawcą, działem HR lub managerem, który je przyznał.

Jakie oferty można kupić ze środków na Integrację?

Ze środków integracyjnych możesz wybrać oferty z kategorii „Integracja zespołu”, którą znajdziesz w menu bocznym.

Skąd będę wiedział, że mój zespół otrzymał środki na Integrację?

Otrzymasz maila z informacją o przyznaniu środków na integrację a po zalogowaniu na Nais zobaczysz, że w menu górnym pojawiło się „Konto integracyjne”, na którym szybko sprawdzisz kwotę środków przyznanych Twojej grupie.

Czy środki przyznane na Integrację mogą zostać wycofane?

Pracodawca nie może samodzielnie i automatycznie wycofać środków przekazanych na Integrację. Natomiast jeżeli będzie miał taką potrzebę, to może zwrócić się do Nais, a nasz zespół pomoże w tej sprawie.

Czy muszę być opiekunem grupy, żeby otrzymać środki na Integrację?

Tak, żeby otrzymać środki na Integrację powinieneś być opiekunem grupy, ponieważ środki są przyznawane dla konkretnego zespołu, a nie poszczególnym osobom, jak w przypadku bonusów.

W jaki sposób mam poinformować członków mojego zespołu o Integracji? Czy mogę to zrobić przez Nais?

Informację o środkach na Integrację otrzymuje za pośrednictwem Nais opiekun grupy, na którego koncie pojawiły się środki. Obecnie nie ma możliwości, żeby przekazał on informację członkom grupy za pośrednictwem Nais.

Pracownika

Jak założyć konto?

Konto w Nais może założyć dla swojego zespołu (nawet 3-osobowego) każdy. Każde konto jest indywidualne i należy do osoby, która je zakłada. W procesie zakładania konta trzeba podać własne imię i nazwisko, stanowisko i NIP firmy, dla której pracuje twój zespół.

Jak się zalogować po raz pierwszy?

Jeśli twoja firma zaprosiła cię do Nais, znajdziesz w swoim e-mailu link aktywacyjny. Kliknij w link w twojej poczcie, podaj swój login (masz go w e-mailu), ustal hasło, zaakceptuj regulamin i korzystaj z Nais.

Kiedy bonus został przyznany?

Bonus został przyznany, jeśli pracodawca go ustalił i przedpłacił w Nais. Dowiesz się o tym z e-maila, który otrzymasz z Nais. Zobaczysz go także na swoim koncie w Nais.

Jak wykorzystać środki przyznane przez pracodawcę?

Środki przyznane przez pracodawcę możesz wykorzystać na zakupy w ramach Nais. Wybierz dowolną usługę, w procesie zakupu system pobierze stosowną kwotę z twojego konta w Nais. Masz za mało? Możesz wygodnie dopłacić własnymi środkami przez PayU.

Czy można dopłacić własne środki?

Możesz w dowolnym momencie dopłacić prywatnymi środkami do zakupów na platformie Nais.

Jak skorzystać z bonusu?

To łatwe, robisz zakupy w Nais, opłacasz je, wykorzystując środki, które dostałeś od pracodawcy w formie bonusów. System pobiera odpowiednią kwotę z twojego konta w Nais.

Co pracownik może wybrać na platformie?

Możesz wybrać dowolną ofertę dostępną w Nais. Jeśli jednak uczestniczysz w Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych i z tego budżetu firma przyznaje ci bonusy, możesz je wydać tylko na oferty, na zakup których pozwalają przepisy prawa w Polsce i regulamin ZFŚS obowiązujący w twojej firmie. Każda taka oferta jest w Nais oznaczona jako oferta dostępna ze środków ZFŚS.

Czy pracownik może kupić coś dla swojej rodziny lub przyjaciół w Nais?

Możesz dzielić się tym, co kupisz w Nais z kimkolwiek chcesz.

Czy można komuś zrobić prezent korzystając z ofert w Nais?

Każdą ofertę, którą kupisz w Nais możesz przekazać w prezencie innej osobie z Twojej firmy, która korzysta z Nais. Po opłaceniu usługi, kliknij w „przekaż jako prezent”. Nais poprosi cię o wskazanie nazwiska i e-maila osoby, która ma być obdarowana. Done! Odbiorca zostanie o tym poinformowany e-mailem. Będzie też widział prezent na swoim pulpicie w Nais. Bawcie się dobrze.

Dlaczego oferty Nais są atrakcyjne dla pracownika?

Staramy się, żeby nasza oferta była jak najlepiej dopasowana do potrzeb pracowników i zespołów, dla których pracujemy. Partnerzy Nais organizują często akcje specjalne dla naszych użytkowników. W wielu przypadkach także ceny ofert w Nais są atrakcyjne.

Partnera

Czy Partner ma konto w Nais?

Zapraszamy naszych partnerów do zakładania kont firmowych w Nais. Dzięki temu, na bieżąco mogą śledzić rozwój platformy, porównywać oferty udostępniane użytkownikom. Wreszcie każdy nasz partner może bezpłatnie korzystać z Nais, nagradzając swoich pracowników i współpracowników.

Kto może zostać Partnerem Nais?

Staramy się jak najlepiej dopasować ofertę do potrzeb naszych użytkowników. Do współpracy zapraszamy partnerów wiarygodnych i świadczących swoje usługi na najwyższym poziomie. Nasi klienci i ich pracownicy są dla nas ważni i tego samego oczekujemy od naszych partnerów.

Jakie korzyści ma Partner, współpracując z Nais?

Starannie budujemy grono naszych partnerów, oferując im dostęp do budżetów najlepszych firm i ich pracowników.

Czy Partner musi obniżyć ceny swojej oferty?

Partnerzy Nais sami ustalają ceny swoich ofert i kształtują atrakcyjność propozycji dla naszych użytkowników. Budujemy relacje win-win.

Czy Partner otrzymuje statystyki z zakupów jego ofert?

Każdy miesiąc współpracy podsumowujemy raportem dokumentującym zakupy oferty w Nais. Nasi partnerzy otrzymują raport wraz z innymi dokumentami rozliczeniowymi.

Bądźmy w kontakcie

Zapisz się do newslettera!
Administratorem danych osobowych przekazanych w formularzu kontaktowym jest Viamobile sp. z o.o., Plac Europejski 3, 00-844 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach informacyjnych, handlowych, w tym podejmowania działań zmierzających do zawarcia umowy oraz nawiązania kontaktu, zgodnie z przepisami Rozporządzenia 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Szczegóły dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych oraz realizacja obowiązku informacyjnego znajduje się w naszej Polityce Prywatności.
Zostaw nam numer telefonu, oddzwonimy!

Administratorem danych osobowych przekazanych w formularzu kontaktowym jest Viamobile sp. z o.o., Plac Europejski 3, 00-844 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach informacyjnych, handlowych, w tym podejmowania działań zmierzających do zawarcia umowy oraz nawiązania kontaktu, zgodnie z przepisami Rozporządzenia 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Szczegóły dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych oraz realizacja obowiązku informacyjnego znajduje się w naszej Polityce Prywatności.